Фабрика и Рилска железница оживяват край село Бараково

26 юни 2017 12:47   4 коментара   17322 прочита


Два музейни комплекса, разположени на десетки декара площ край кв. Бараково, община Кочериново, бяха открити вчера, а за събитието дойде бившият премиер Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита, посланици и дипломати от столицата, туристи, местни хора.

Единият от музейните ансамбли е за вървялата преди повече от половин век / да 1961 год./ Рилска железница, на места по Рилскоот корито още личан останке и "следи" от съоръжения на теснолинейка до Рилския манастир, пише Kmeta.bg. Другият музей е за работилата до 1946 г. за прозиводство на мукава и хартия Балабанова фабрика.

Тя е била изградена и открита през 1903 год. на площ от около 330 декара. След няколкогодишен труд и неимоверин усилията преподавателят по физкултура в Националната удожествена академия Методи Панайотов е успял да възстанови отделни помещения и халета от Балабановата фабрика. Почти в автентичния им вид. На много места са аранжирани воденични камъни, които стривали дървесината, преди кашата да се омеси и втвърди акто хартия и мукава.

След голямо тичане и висене пред служби и ведомства, по министерства, Панайотов е реставрирал композиция от локомотив и 8 вагона, както и съоръжения, използвани по поддържането на релсовия път до Рилския манастир. Има и около 500 м. новомонтирани релси, по които демонстративно ще се движи влаковата "платформа". Коментира се, че локомотивът е даден за отговорно пазене в Бараково, за атракцията. По-възрастни хора си спомниха кое как е било по теснолинейката до Рилската обител, за която от годиин има идеи да бъде възстановена, но това все още не става поради непосилно финансиране.

В двора беше открит и нещо като мемориален комплекс от няколко плочи с изписани на тях имената на около 500 работили в Балабановата фабрика чужди работници и специалисти - някои от тях станали основатели на първата дърводобивна камара у нас.

Свещеник отслужи молебен повод откриването. Новите музеи ще бъдат посещавани от стотици туристи, инициативата е чудесна, радваше се Симеон ІІ, който - оказа се, че от дете се познава с дошлата за случая наследница на Балабанови - Искра Балабанова.

М. Иванов


Още за: Бараково   служби   площ   Още от: Общество

Принтирай статия
4 коментара
26 Юни 2017 15:25 | xaxaxa
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Всичко, щеше да е супер, ако се бяха постарали да узаконят музея. Този музей е НЕЗАКОНЕН, няма и един стройтелен документ, и за това кмета Минков написа няколко акта на господина Панайотов. И да питаме Царя чий го дири на незаконни мероприятия


26 Юни 2017 22:32 | cvetko
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

КАКВО МУ Е НЕЗАКОННОТО БЕ ДЕБИЛЕ?
=====
ВСИЧКИ ДОКУМЕНТИ СИ ИМА!!!!


27 Юни 2017 07:13 | 111
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

А защо така наречения цар не дойде на ликвидирането на завода, защо не се направи нещо за производство, да се възобнови ., мръсните комунисти, преди години са запазили всичко, а при демокрацията правим музеи. Кому е нужно, хората мизерстват. И само чужденци ли са работили в завода...


27 Юни 2017 14:45 | до Цветко
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Дебил си ти, при това неграмотен. Направете справка в Община Кочерново, малоумници и не плямпайте глупости в нета.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар