Читалище "Св. Климент Охридски" в Симитли почете своя патрон

27 юли 2016 12:04   3847 прочита


Читалище „Св. Климент Охридски” в Симитли отбеляза 1100 години от смъртта на своя патрон. В читалищната библиотека Борислава Балиова, студентка по история, разказа на събралите се от начален курс деца за живота, делото и съдбата на ученика на Кирил и Методий, духовника-мисионер, блестящия оратор, поет, писател, учител и чудотворец, изобретател на кирилицата и патрон на читалището в Симитли „Свети Климент Охридски“.

На учениците бяха предоставени книги, в които бе илюстрирано в интересни картинки, кой е Климент Охридски и как се е грижил за ограмотяването на хората по българските земи. Презентацията, която Борислава представи, привлече вниманието на децата, които задаваха въпроси за патрона на читалището.

Интересни факти научиха любопитковците, които бяха отделили от времето си да почетат Климент Охридски днес в любимото читалище. Те разбраха интересни факти като този, че Софийски университет „Свети Климент Охридски“ приема името на славянския първоучител, защото във фигурата му българите от началото на XX в. откриват първия роден преподавател, учен и популяризатор на науката. Със своите знания и способности Климент Охридски създал училище, може би по византийски образец, в което обучавал бъдещи учители и свещеници на старобългарско четмо и писмо, а напредналите ученици въвеждал в основните средновековни науки като богословие, риторика, музика.

Счита се, че Климент Охридски е роден около 840г. в Югозападна Македония. Вероятно е участвал в мисиите на Кирил и Методий при хазарите и аланите. Следва ги като техен ученик и във Великоморавия. През 885/ 886г. пристига в България заедно с Наум и Ангеларий и получава от княз Борис I важната задача да създаде славянски книжовен център в Македония. Обучава 3500 ученици и свещеници в подкрепа на държавната политика за християнизация на славянски език, а през 893г. е провъзгласен за епископ на Величката епархия. Почива през 916г. в Охрид.

Р. Андонов

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар