Внимание: „битови” наркотици!

10 октомври 2016 09:52   5107 прочита


Съвсем неотдавна в социалните мрежи се появила информация за необикновения наркотичен ефект от семената на декоративни растения, които се продават в магазините. Тази новост била разпространена от четирима непълнолетни американци, които изпробвали семената, купени от родителите им за озеленяване на дворовете.

„Сдъвквам няколко зърна и всичко пред очите ми започва да плува - написал един от „експериментаторите”. – Настроението се подобрява. Започвам да се смея истерично. Момчета, вие непременно трябва да опитате тези семена. Те струват само 2 долара пакетчето. Най-достъпният наркотик в света!”

Организациите за защита на децата незабавно вдигнали тревога. В разследването се включили Департаментът по здравеопазване и Центърът за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ. В крайна сметка експертите потвърдили, че семената от растенията с красиви сини цветчета съдържат лизергинова киселина, която по своя ефект върху човешкия организъм много напомня популярния халюциногенен препарат ЛСД.

Разтревожените здравни специалисти помолили да се преустанови продажбата на тези семена, но търговците си намерили изненадващи защитници в лицето на нарколозите.

„Във всеки магазин – от супермаркета до строителния склад – ще намерите стоки, които предизвикват наркотично опиянение - обяснил специалистът по детска наркомания Пит Келенгс. – Официално те не са наркотици и имат конкретно предназначение, но любителите на наркотичното опиянение виждат в тях изключително източник на забранено удоволствие.”

Съгласно медицинската статистика шест от десет непълнолетни наркомани стават зависими от марихуаната, хероина, кокаина и другите разпространени наркотици след „запознанство” със страничния опияняващ ефект на съхранявани у дома субстанции. Понякога тинейджърите узнават за „вълшебните свойства” на субстанцията лично, понякога благодарение на приятели и блогърски новини в социалните мрежи.

„Подрастващите смъркат, дъвчат и ядат всичко, което е възможно - признал Келенгс. – Те са движени от любопитство и желание да получат безплатно удоволствие. В практиката си имах случай, когато ученик изстъргваше с бръснач лак от мебелите и го смъркаше както кокаин. Той разказа за това в интернет и веднага се сдоби с хиляди последователи. Ето защо съветвам всички възрастни винаги да бъдат нащрек. Няма да повярвате, но теоретично всеки дом или апартамент е истинска нарколаборатория”.

Абсолютен лидер сред „битовите наркотици” са препаратите срещу кашлица и простуда.

Анонимни изследвания показали, че над 3,2 милиона американци на възраст от 9 до 20 години най-малко веднъж в живота са употребявали сиропи и таблетки в дозировка, която била 8-10 пъти над нормата, за да изпитат опиянение. Почти 300 хиляди души са доливали вода в бутилката с изпития сироп, за да не забележат родителите изчезването на голямо количество от лечебната субстанция.

„Понякога кашлям нарочно и се оплак­вам от болка в гърлото, за да накарам родителите ми по-бързо да отскочат до аптеката - признал 12-годишният Ървинг от Уайоминг. – Таблетките за простуда са добър начин да се отпуснеш и да не мислиш за нищо в продължение на 6-7 часа.”

На второ място по популярност са противоалергенните лекарства.

Те често предизвикват седативен ефект, който до известна степен напомня хероинова еуфория.

Тийнейджърите признават, че полусънното състояние „активизира приятни спомени”. Големите дози даряват „красиви и позитивни сънища”. Таблетките против алергия в големи дози притъпяват апетита. 14-годишната Франсис от Орегон разказала на своята страница в социалната мрежа, че отслабнала със седем килограма за една седмица под действието на хапчетата. „Имам алергия към цветния прашец и в началото приемах таблетки за премахване на сърбежа в носа и гърлото - разказала девойката. – В един момент забелязах, че не ми се яде. Повдигаше ми се дори от мисълта за ядене. От този момент рязко увеличих дозировката.”

Мускатовото орехче е още един свръхпопулярен „детски наркотик”.

В големи количества тази подправка усилва сърцебиенето, зарежда с енергия и изостря чувствата. Човек може да помисли, че е започнал да вижда и чува по-добре. Може да възникнат и халюцинации.

Подрастващите ядат мускатово орехче в огромни количества и нерядко предозирането води до летален изход. Големите дози от тази подправка разрушават черния дроб. Във Флорида имало случай, когато подрастващи нарязали мускатово орехче направо на улицата, а след това го смлели в кафемелачка. Резултатът – и двамата попаднали в реанимацията. Лекарите се борили за живота им повече от денонощие. Сега „ореховите наркомани” преминават по решение на съда продължително принудително лечение.

Използваният за приготвяне на сладкиши ванилов екстракт може да задмине дори някои силни алкохолни напитки. Той съдържа етанол и куп химични съединения, предизвикващи в големи дози силно опиянение.

В Кентъки имало случай, когато четирима ученици в средно училище изпили в класната стая почти 3,8 литра ванилов екстракт. Те не изпитали опиянение, но силното повръщане и рязко повишената температура довели до това, че се наложило да бъдат откарани с бърза помощ.

Инхалантите са „любим наркотик” за 8,4% от всички американски ученици. Най-популярните субстанции за дълбоко вдишване са лепилото, препаратът за лакиране на обувки и химическите аерозоли.

Особено внимание заслужава лакът за нокти, който понякога прави зависими децата в най-ранна възраст.

„Винаги следете внимателно как вашето дете реагира, когато си лакирате ноктите - съветва наркологът Келенгс всички майки. – Ако малчуганът не се отделя от вас, опитва се да вдиша парите от флакона, признава, че много му харесва миризмата – трябва да си направите съответните изводи. Лакът, гелът и лакът за нокти са едни от най-опасните неща във вашия дом”.

Нарколозите предупреждават, че нито един родител не може със стопроцентова вероятност да определи отсъствието на зависимост на детето от „битовите наркотици”. Много деца крият своята зависимост, лъжат виртуозно и се възползват от недалновидността на своите родители.

lechitel.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар