Любопитни факти за човешкото тяло, които доказват, че имаме суперсила

11 април 2014 12:06   1 коментар   13426 прочита


Знаете ли, че човек по много необичаен, но доста прост начин, може да променя биологичния си часовник? Това е само един от любопитните факти, свързани с функционирането на човешкото тяло, които показват, че имаме много повече сила, отколкото предполагаме.

Когато човешкото сърце се изтръгне от гърдите, то продължава да бие още известно време, тъй като има собствената система, благодарение на която, изложено на въздух, продължава да приема кислород.

Стомашната киселина е толкова силна, че лигавицата на стомаха се обновява напълно на всеки 3-4 дни.

Когато киха, човек прави това със скорост по-голяма от 160км/час.

Кръвоносните съдове на човека са с обща дължина 96 560 километра, което е достатъчно да се обвие Екватора два пъти и половина.

За един ден човешкото сърце произвежда толкова енергия, с която може да се захранва камион повече от 30 километра. Енергията, произвеждана от сърцето за цял живот, стига да се придвижи камиона до Луната и обратно.

По време на жизнен цикъл от 70 години човешката кожа изхвърля толкова мъртви клетки, достатъчни да се създаде цял един човек с тегло 47 килограма.

В живота си човек произвежа слюнка, достатъчна да напълни два басейна.

Освен общоизвестните пет сетива, човек има и подсетиво, наречено проприоцепция. Става въпрос за допълнително усещане на мозъка за движението на мускулите, с чувство за местоположение, форма и големина на частите на тялото. Благодарение на това можем да докоснем която и да било част от тялото си и когато не я виждаме.

Ако човешкото око беше камера, резолюцията й би била 576 мегапиксела. За сравнение, камерата с най-голяма резолюция (Mamiya DSLR) има 80 мегапиксела и струва 34 000 долара.

За един час тялото произвежда 180 милиона червени кръвни телца.

Ако по време на бременността майката я заболи някой от вътрешните органи, бебето й изпраща от утробата стволови клетки за „ремонт“.

В човешкия пъп учените са открили 1 458 нови видове бактерии.

Човек може да ресетне собствения си часовник (ритъм на съня), ако насочи светлината към задната част на коляното.

Човек може да оцелее два месеца без храна.

Рецептори за усещане на вкус има не само на езика, а и в стомаха, червата, панкреаса, белите дробове, ануса, тестисите и мозъка.

Едно от обясненията за фобиите казва, че страховете ни всъщност са спомени, останали ни чрез наследяване на гените от прадедите ни.

Човешкият мозък е в състояние да изпълнява задачи по време на REM фазата на съня (характеризира се с бързи движения на очите; по време на нея се „случват“ по-голяма част от ярките сънища, които сме способни да запомним при събуждане), например да чуе и научи нова песен.

Ако направите гримаса, съответстваща на някоя емоция, започвате да чувствате тази емоция./ljubopitno.com


Още за: факти   тяло   сърце   Още от: Любопитно

Принтирай статия
1 коментар
12 Април 2014 15:15 | Мустафа
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Чудесна статия. Човек може да оцелее два месеца без храна, една седмица без вода, три минути без въздух- а без акъл - цял живот.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар