Фоторазходка из едно училище на бъдещето

27 август 2016 09:57   3423 прочита
Училище Сауналахти се основава на съвсем различно от традиционното отношение към образованието на децата. Снимки: AdMe.
Училище Сауналахти се основава на съвсем различно от традиционното отношение към образованието на децата. Снимки: AdMe.


Училище Сауналахти се основава на съвсем различно от традиционното отношение към образованието на децата. Снимки: AdMe.

Детски психолози от десетки страни отдавна твърдят, че трябва да бъде променен подходът към обучението, така че децата да заобичат училището.

Преди да започне да ходи на училище, всяко дете говори с възхищение за институцията и желае да седне на учебната скамейка, да се запознае с връстници. Но с първите дни в училище идва и огромното разочарование – никакви излишни разговори, никакви играчки, само тихо и мирно седене зад чина.

В тази връзка един финландски град реши да промени установената практика. В него беше открито училище на бъдещето, което разчита на различен педагогически метод чрез добре обмислена учебна среда. Образователният процес в училище Сауналахти, намиращо се във финландския град Еспоо, коренно е променен, като се започне от факта, че самата сграда изглежда приказно, авангардно, и на пръв поглед е трудно да се допусне, че това е училище. Тя повече прилича на музей на съвременното изкуство. Чрез нея архитектите от "Верстас Архитектс" са избягали от скучното оформление и разделението на децата по класове, разказва руският сайт AdMe, който представя проекта.

Вижте.

На терен с площ от 10 500 кв.м. се помещават отдели по основно, средно и предучилищно обучение, младежки дом, театрален салон, трапезария, библиотека, фитнес зала и много други съотъжения, където да прекарват времето си финландските деца.

Обучението се провежда в спокойна атмосфера. Всяко дете седи както и където поиска, а комуникацията между учениците по време на час се насърчава.

В спортния салон.

Повечето уроци се основават на работа по проекти. С помощта на столове на колелца, регулируеми според ръста на всеки ученик, всяко дете може да се придвижи до любимата част от класната си стая. Желаещите деца могат да лежат на дивана, придърпвайки до себе си поставка за ноутбук - унищожена е представата за работата в клас, в която всички са седнали мирно на чин. Ролята на черна дъска играе свързан в мрежа лаптоп.

Столовата е място за срещи на учениците. Тези срещи са считани от педагозите за неотменима част от образователния процес, не просто за време за хранене. Там също така има и сцена. По време на концерти, срещи, празници и фестивали, столовата се превдръща в голяма аудитория.

На мястото.

Училищният двор е замислен така, че децата да могат да се разхождат в голямото междучасие, като е разделен на площадки за различни възрасти.

Вечерно време училището се трансформира в място за отдих и спортен център за всички жители от квартала. Тук са отворени работилници, спортни зали и клубове по интереси.

За завършване на интериора и фасадата на сградата, архитектите са използвали екологично чисти и естествени материали, които създават комфортна и приятна атмосфера. На места е оставена груба зидария, за да могат учениците, ако искат, да докосват тухлите. А там, където може да се веселят и разпускат, стените са боядисани в ярки цветове. Всеки клас е с различен цвят, така че да се заблудят децата е невъзможно.

Откритите пространства са тясно свързани с вътрешния двор, разделен според различните възрасти, но представляващ част от едно цяло. Създателите на проекта смятат, че оградите биха подтикнали децата да се бунтуват, затова дворът на училището остава отворен. Няма огради, няма физически стимули за бягства, бунтове и прескачане на прегради. Има чувство за свобода. Решението за участие в клас е лично. И, разбира се, няма никаква охрана или детектори за метал. Да – има видеокамери, но мерките за безопастност остават невидими.

За връзка с околната среда помагат големи прозорци с изглед към улицата. По протежение на прозорците, гледащи към училищния двор, е разположена галерия за учениците. Така децата не се чувстват в капан, затворени между четири стени.



В такива училища, които са се отдалечили от класическите форми на обучение, у децата значително се увеличава успеваемостта и се намаляват броя на неврозите, характерни за ученическата възраст, смятат финландски педагози. Освен това, този тип училища променят социалната среда в района където се намират, позволявайки на хората да се развиват в любими занимания, клубове по интереси и спортове.Мениджър нюз

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар