Тигровите комари не са причина за многото болни

28 август 2014 11:36   10563 прочита
Тигровият комар е ”раиран”. Сн.: Bulphoto
Тигровият комар е ”раиран”. Сн.: Bulphoto


Тигровият комар е ”раиран”. Сн.: Bulphoto

Няма пряка връзка между наличието на тигрови комари в страната и повишена инфекциозна заболеваемост, увери д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

Самото наличие на опасния тигров комар не е предпоставка за развитие на инфекциозна болест, заяви той пред БТА.

Той посочи, че мнозинството от нашите видове комари също са потенциални преносители на редица заболявания, затова препоръчва хората да избягват места, където обичайно виреят тези насекоми.

Д-р Кунчев потвърди, че тигрови комари у нас през този месец са били засечени в Бургас и в Пловдив. И припомни, че те са били забелязани на територията на страната ни и през миналата година, но до момента няма нито един регистриран случай на екзотични заболявания като денга или чиконгуня, причинявани от ухапванията на този вид насекоми.

Тигровият комар е "раиран", не толкова безцветен колкото обикновения му събрат и ухапванията от двата вида насекоми си приличат напълно. Хората могат да се защитят с традиционните репеленти, както и ако се обличат с дрехи с дълъг ръкав, съветва експертът.

По думите му популацията на тигровия комар у нас ще расте заради променящия се климат, който през лятото се характеризира с по-високи температури и влажност. Кунчев подчерта, че спрямо двата вида комари трябва да се вземат мерки - чрез пръскане с инсектициди с ръчна или моторна пръскачка, а ако се наложи - и третиране с химически препарати от самолети.

Тигровият комар (Aedes albopictus) е инвазивен вид комар, тропичен и субтропичен вид, който е характерен за южните ширини - главно в тропиците на Югоизточна Азия, острови в Тихия и Индийски океан, Китай, Япония и др.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар