Смразяването САЩ – Русия: Ново дъно, етап в студената война

04 октомври 2016 12:26   2604 прочита
На 23 септември Джон Кери (вляво) и Сергей Лавров разговаряха, макар без удоволствие, в ООН за Сирия. 10 дни по-късно настъпи те. Сн.: EPA/БГНЕС
На 23 септември Джон Кери (вляво) и Сергей Лавров разговаряха, макар без удоволствие, в ООН за Сирия. 10 дни по-късно настъпи те. Сн.: EPA/БГНЕС


На 23 септември Джон Кери (вляво) и Сергей Лавров разговаряха, макар без удоволствие, в ООН за Сирия. 10 дни по-късно настъпи те. Сн.: EPA/БГНЕС

Отношенията между САЩ и Русия удариха ново дъно вчера, пише в. "Вашингтон пост".

Така американският всекидневник коментира положението, след като правителството на Обама се отказа да сътрудничи с Русия за прекратяване на сирийската гражданска война и за общ фронт против терористите там, а Москва денонсира ключово споразумение за ядрено разоръжаване.

Предусещайки края на преговорите по Сирия, президентът Владимир Путин отговори с отхвърляне на споразумение, призоваващо всяка от страните да унищожи по 34 тона плутоний - елемент, използван за направата на ядрени оръжия. Тези събития свидетелстват за още по-голямото влошаване на отношенията между САЩ и Русия, които са в тежки противоречия относно Сирия, Украйна и други проблеми, смята и "Ню Йорк таймс".

Символичен жест

Отмяната на подписаното през 2000 г. споразумение за унищожаването на запаси от обогатен плутоний бе до голяма степен символичен жест. Кремъл обаче я използва, за да изтъкне редица "неприятелски действия" срещу Русия, като се започне от санкциите заради Украйна и се стигне до разполагането на сили на НАТО в балтийските страни, пише "Вашингтон пост".

Решението на Путин не изглежда пряко свързано с провала на съвместните усилия в Сирия, но поставя акцент върху влошаването на двустранните отношения от няколко седмици, отбеляза в. "Уолстрийт джърнъл".

Решението на Вашингтон слага край на изгледите за примирие, създава риск да прати дългогодишната война в нова опасна посока и отдалечава надеждата за политическо уреждане на конфликта.

Краят на преговорите слага на плещите на правителството на Обама тежката задача да обмисли други варианти за Сирия, включително доставки на по-мощни оръжия за бунтовниците, които се борят против правителството на Башар Асад, заключава "Уолстрийт джърнъл".

Сходни са оценките за новата фаза на двустранните отношения, които публикуват днес медиите в Русия.

Кризата в отношенията между Москва и Вашингтон достигна ново равнище, пише "Комерсант".

Вчера Русия заяви, че замразява споразумението със САЩ за утилизация на излишния оръжеен плутоний. Москва обвързва евентуалното му подновяване с отмяна на всички санкции, на "закона Магнитски"* и свиване на натовския контингент в Източна Европа - всъщност това изглежда практически неизпълнимо, отбелязва вестникът.

При днешното изостряне на руско-американските отношения замразяването на споразумението за плутония представлява символичен жест, коментира Алексей Арбатов от Московския център "Карнеги".

"Всичко изглежда като някаква изтънчена дипломатическа шега: поставихме такива условия, сякаш държим в ръце американското ядрено куфарче и няма да го върнем, докато Вашингтон не (ги) изпълни", казва политологът.

Москва сама се изолира

Източник от руската администрация, цитиран в материала, твърди, че Москва е пресметнала всички рискове, но никой няма илюзии във връзка с действията на САЩ.

"Те инвестираха твърде много в развитието на инфраструктурата на НАТО в Източна Европа, за да се откажат от всичко просто така. Поводът трябва да е далеч по-солиден", обяснява той.

Замразяването на споразумението не обещава нищо добро, смята енергийният експерт Антон Хлопков, цитиран във "Ведомости". "Договорът отговаря на националните интереси на двете държави, той бе политическа демонстрация, че са готови за необратими съкращения на ядрените оръжия", припомня той.

"Русия сама се изолира от Запада. Това не е шантаж, когато се подразбира да получиш нещо в замяна - тук са поставени принципно неизпълними условия и нашите политици разбират това", подчертава анализаторът Алексей Макаркин.

"Явно Русия е искала нова Ялта, (като през 1945 г.) когато неколцина души са поделили света, но не е успяла, особено след Сирия. Този законопроект е знак за разочарование, не виждам зад него да стои някакъв стратегически план", добавя Макаркин.

Неговият колега Василий Жирков изтъква в "РБК", че САЩ няма да отменят антируските санкции след ултиматума на Москва.

"Ще има продължително противопоставяне и в него ще надвие онзи, който има повече ресурси и по-здрави нерви. И ако нещата с ресурсите са ясни, за нервите такава яснота няма. Фактически виждаме поредния етап от необявената Студена война", обобщава наблюдателят.

В руския проектодокумент се подчертава, че 34-те тона плутоний, които остават в Русия, няма да се използват "за изготвяне на ядрени оръжия" или други военни цели, уточняват ред всекидневници.

При все това наличието на неутилизиран плутоний ще стане дестабилизиращ фактор - американците никога не са криели, че подписват договора, за да намалят риска от изтичане на руския плутоний към трети страни или дори към терористични организации, коментира онлайн изданието "Медуза".

- - -
* Едностранно наложени от САЩ санкции на няколко десетки руски служители поради смъртта на руския юрист и експерт счетоводител Сергей Магнитски в следствения арест през ноември 2009 г. Руси взе ответни мерки в продължителния остър спор.

източник: dnes.dir.bg


Още за: САЩ   Русия   дъно   война   фронт   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар