Оставаме без лекари, пенсионери въртят скалпела

07 юли 2015 09:19   3 коментара   4876 прочита


В Североизточна България липсват ревматолози, неонатолози има само в 5 града

Тотален дефицит на лекари има вече във всички специалности, съобщиха от Българския лекарски съюз за „Монитор” вчера. Цели области са останали без медици от възлови направления. Докато в университетските и областните болници все още се намират специалисти, в общинските вече дори хирурзите са кът. Затова на много места там скалпела въртят пенсионирани лекари, установи репортерска проверка. В цяла Североизточна България липсват ревматолози. От Русенска до Добричка област няма нито един такъв специалист. Общо 109 са тези доктори за цяла България, половината от тях са в предпенсионна възраст.

При 252 родилни отделения и болници в страната неонатолози има само в пет града. Това са София, Пловдив, Стара Загора, Плевен и Варна, където са университетските болници. Общият им брой е 42. Заради дефицитът им здравният министър намали нивата на компетентност на десет болници преди два месеца, тъй като те не разполагат с такива специалисти. Родилните отделения в тях вече получават по-малко пари от здравната каса.

На път сме да останем и без детски хирурзи. За цяла България те са общо 28, като десет от тях са в София, а останалите във Варна, Пловдив и Плевен, където има университетски болници. Цяла Смолянска област, където населението е застаряващо, а селищата отдалечени едно от друго и без добри пътища между тях ендокринолозите са само двама. 171 са общо те в страната, но също са концентрирани в големите градове.

Повечето от лекарите в Смолянската болница „Д-р Братан Шукеров”са в пенсионна и предпенсионна възраст, защото младите лекари се броят на пръсти. Без по-възрастните колеги не бихме могли да покрием изискванията и да работим по договор със здравната каса, каза нейният директор д-р Марин Даракчиев. Не сме върнали млад медик, ако иска да постъпи при нас, но почти няма кандидати, допълни той.

Родопите и Североизточна България са най-уязвимите региони, в които няма болница, напълно окомплектована с всички необходими специалисти. В общинските болници трагедията е още по-голяма, тъй като там се налага един хирург да си делят три лечебници в три населени места, коментира председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев.

Многопрофилните болници изпитват огромни затруднения с младите лекари, които искат да специализират при тях. По смисъла на новата наредба, уреждаща този въпрос, те трябва да им плащат месечно възнаграждение не по-малко от три минимални работни заплати, което прави общо 1140 лв., като отделно се задължават да им внасят здравни и пенсионни осигуровки. Болниците обаче, нямат бюджет за тези разходи, обясни едната част от проблема д-р Грозев. Другата, по думите му е, че лекарите – обучители, които са заварено положение взимат по-малко, между 800 и 900 лева, от новопостъпилите да учат специалност. По тази причина много от тях не се съгласяват да учат младите.

По думите на д-р Грозев, проблемът може да бъде разрешен само, ако се въведе адекватно заплащане на лекарите, близко до това в останалите страни от Европейския съюз./БЛИЦ

3 коментара
07 Юли 2015 10:53 | лекар
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Докато лекарите се третират като престъпници и от пациенти и от средствата за масова информация така ще е. В медицинската практика настъпват и непредвидими усложнения, които постоянно се интерпретират като лекарски грешки, небрежност, недоученост и какво ли още не. Кога най-после лекарският съюз ще е този, който ще каже кога има престъпна небрежност и лекарска грешка. Не е важно как ще се казва такава комисия. Лекар появил се във вестник с такова име вече няма смелост да лекува, а само препраща болния "по-нагоре"


08 Юли 2015 08:43 | също лекар
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Истината е някъде по средата. Наистина има лекари, които мислят повече за парите си, отколкото за пациентите, макар някои от тях да са добри професионалисти. Но има доста посредствени професионалисти, които главно обират пациентите и лекуват на две, на три. Има и съвсем не малко медицински центрове и болнични заведения, както държавни и общински, така и частни, които подават невярна информация към здравната каса, като пишат неверни диагнози и ненаправени операции и манипулации, за да получат повече пари от там. Всички лекари сме напълно наясно с тези неща, но си мълчим - ясно ни е и защо си мълчим. Колкото до лекарската небрежност и грешки също сме на ясно, но от много години никой не е ровил такива случаи и не е наказвал лекари, и обществото вече проявява нетърпимост. Преди години медиите не правеха достояние на тези случаи и те просто минаваха в пространството. Но днес обществото ни е по-будно и търси отговори, които често не ни харесват.


08 Юли 2015 08:52 | също лекар
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Друг е въпроса че и медиите често преекспонират нещата и нагнетяват ненужно емоциите. Изобщо не е трудно за добър специалист за кратко време да даде отговор има ли престъпна небрежност и откровена некадърност и самонадеяност при конкретен случай, и бързо да се оповести това в медиите, за да не се злепоставят излишно специалисти. И ако медия си е позволила преждевременно да пише уронващи престижа на лекари материали да се водят дела за обещетение. Тогава и медиите ще са по-толерантни. Хората трябва да разберат, че медицината и лекарите не са Бог и не винаги изхода от лечение е добър. Но в-ху това трябва да се работи с ограмотяване и възпитание на обществото като цяло...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар