Новопостроена църква отваря врати в Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча" в неделя

26 юли 2014 12:13   5940 прочита
Лопушански манастир. Архив.
Лопушански манастир. Архив.


Лопушански манастир. Архив.

Новопостроена църква отваря врати в Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча" в неделя, съобщи временният игумен на манастира архимандрит Христодул, цитиран от БТА. Църквата се намира в двора на манастира и е посветена на двама светци - Свети Пантелеймон и Света Параскева.

Храмът е изграден с помощта на дарители по идея на Величкият епископ Сионий, който до началото на май бе игумен на манастира, а в момента е игумен на Троянската света обител.

Олтарът и иконостасът са от мрамор и са изработени в град Карера в Северна Италия, чиито майстори се славят с особени умения в изработката на мраморни олтари.

Новопостроената църква е изградена в памет на Св.Пантелеймон и Света Параскева Римлянка. В района на село Репляна е съществувал манастир Св. Пантелеймон, а край село Гаврил Геново - манастир Св. Параскева, които са били разрушени и опожарени по време на османското робство, разказа още архимандритът.

За да се възстанови паметта на двамата светци се изгради и новата църква в двора на Лопушанския манастир. „Така храмът ще поднови почитта към тези двама светци”, допълни отецът.

Църквата е построена на два етажа по подобие на Боянската църква и на църквата край Асеновата крепост. Тя е в стил на храмовете, градени по времето на Първото българско царство. Долният етаж на храма е посветен на СВ. Пантелеймон, а горния на Света Петка Римлянка.

Строители на храма са майстори от Белоградчик, Монтана и Берковица. Иконите в църквата са дело на художничката от Берковица Елена Велкова, а мозайките и мозаечните икони са дело на Мария Николова от Видин.

„В новия храм ще се служи през зимата, защото през зимата голямата църква към манастира не може да се отоплява и заради това решихме да изградим по-малка, нарекохме я зимна черква”, обясни архимандрит Христодул.

Манастир на мястото, където днес се намира Лопушанската света обител, е имало още през ХХ век. Светата обител е била опожарена до основи през 1678 г. и при пожара са унищожени всички писмени доказателства за съществуването му дотогава. Жителите на село Лопушна дарили земите си за изграждането на новия манастир и заради този жест и до днес манастирът е известен с името Лопушански.

Строежът на новите сгради започнал през 1850 г., когато с възстановяването на светата обител се заел архимандрит Дионисий, който вложил полученото от него наследство изцяло в новото начинание. Дори откупил от османската власт правото да построи храм, по-голям от джамия.

Църквата на манастира е построена за шест години.

Архимандрит Дионисий искал да построи храм, подобен на този в Рилския манастир. Църквата е точно копие на тази в най-големия български манастир. В Лопушанския се съхранява чудотворна икона на Света Богородица, която бе открита в началото на тази година, след пророчески сън на вярваща жена, зазидана в стената на църквата. Иконата е на над 300 години.

източник: btvnews.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар