На всеки 10 часа по един ужилен в "Пирогов" 805

20 септември 2014 12:09   4445 прочита


Осите, пчелите и стършелите през тази година жилят по-люто, съобщиха токсиколози. 70% от пострадалите, потърсили помощ в столичния „Пирогов", пристигат в анафилактичен шок. Това е силна алергична реакция, при която пациентът може да умре.

В предишни години не сме имали толкова много ужилени, изпаднали в опасното тежко състояние, коментира пред „Труд" доц. Маргарита Гешева, началник на Клиниката по токсикология в института за спешна помощ.

Според нея хората стават все по-чувствителни и по-алергични, затова реагират по-силно на отровата на жилещите насекоми. Има и теза, че промените в климата и в природата също може би оказват негативно влияние, но няма научни доказателства за това.

Най-малко 15-20 ужилени седмично, което прави средно по един пострадал на всеки 10 часа, стигат до екипа на доц. Гешева. „Ципокрилите" ги нападали навсякъде - в парка, край басейна, морето, в двора на къщата, докато се разхождат по поляни, на пикник или по време на почивка на село.

„Отровата на жилещите насекоми съдържа биологични компоненти. Когато тя попадне в организма на пострадалия, се отделят специфични вещества, вследствие на които се стига до разширяване на кръвоносните съдове и се изпада в анафилактичния шок", посочи доц. Гешева. А когато нападнатият от пчелата или осата е алергичен, тогава реакцията на отровата не се ограничава само до мястото на ужилването, а се наблюдават отоци и обриви по цялото тяло. Ако „надупченото" място е в областта на главата, отокът може да обхване устните и горните дихателни пътища.

„Пациентите трябва да знаят, че спасението е прилагане на адреналин - подкожно или под езика", посочи доц. Гешева. Ефектът от него ще е свиване на кръвоносните съдове, но при всички случаи те трябва да потърсят медицинска помощ. Който е алергичен, е добре да си носи адреналин, който се продава под формата ампула (като витамин С, само че е по-малка, тъй като е от 1 милиграм).

Доц. Маргарита Гешева:

Не пийте директно от бутилка

Никога на открито не пийте от бутилка. Възможно е пчелата, осата или стършелът да са влезнали в нея и като вдигнете шишето, да я глътнете. Тогава насекомото ще ви ужили, тъй като се сблъсква със структурите в горните дихателни пътища. Резултатът е задушаващ оток, а изходът - фатален.

Ужилените са били алергични

Статистиката за увеличаването на ужилените е учудваща, защото през последните години броят на пчелите намалява, каза Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари, пред "Труд" . Няма наблюдения, които да доказват, че отровата на пчелите е станала по-силна заради валежите в последно време. По-скоро ужилените са били алергични.

Внимание! Горите са пълни със зелена мухоморка

В токсикологията на „Пирогов" лежат и отровени гъбари. Седмично помощ там търсят поне по двама-трима пострадали. Заради многото дъждове по горите е пълно с гъби и хората се изкушават да ги берат дори без да ги познават. Едни от най-тежките случаи в клиниката били тези с две семейства, които яли пържени гъби. Двамата съпрузи починали, лекарите не могли да ги спасят. Оцелели само жените им.

„При пациентите се наблюдаваха увреждания като от отровата на зелена мухоморка, а тя директно атакува черния дроб", обясниха специалистите.

Диворастящите гъби у нас са около 200 вида, а близо двадесетина от тях са отровни. От края на май до ноември се появяват гъбите аманита фалоидес, по-популярни като зелена мухоморка, които причиняват най-животозастрашаващите състояния и едно от най-тежките отравяния в специалността токсикология, казаха лекарите. Често зелената мухоморка се бърка с горската и ливадната печурка, с гъбите гълъбки и сърнели.

Според световните източници смъртността от зелена мухоморка е 85-90%.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар