Лудостта няма край - България с първа победа в Шампионската лига

23 октомври 2014 11:39   4617 прочита

“Лудогорец” спечели историческа първа победа за български клуб в Шампионската лига в поредния си луд мач – 1:0 над “Базел” с гол на игралия ляв бек Йордан Миинев в 92-ата мин.

Нещо повече – българският шампион излезе на второ място в групата и може да мечтае за нещо още по-велико. Головете за разградчани при 1:2 от “Ливърпул” и “Реал” (М) вкараха Абало и Марселиньо, но първото попадение на българин прати Минев и “Лудогорец” в историята, предаде 24 часа.

Първите 15-ина минути бяха равностойни с по-голямо владеене на топката от българите и един удар на Емболо за “Базел”, спасен от Владислав Стоянов. Първата сериозна опасност обаче бе пред вратата на гостите. В 17-ата мин Ешпиньо центрира отлично от свободен удер, Марселиньо се измъкна зад защитата, плонжира и отправи удар с глава, но вратарят Вацлик изби.

Секунди по-късно “Базел” остана с 10 души след директен червен картон за Дие. Холфът на гостите стъпи брутално върху крака на Моци и бе изгонен.

В 28-ата мин обаче швейцарците за малко не откриха. Кала и Гонсалес направиха двойно, а последният стреля от движение. Топката летеше към левия ъгъл на българската врата, но Стоянов плонжира и отрази.

В края на полувремето “Лудогорец” натисна съперника и в заключителните секунди пропусна много добър шанс да поведе – шут на Марселиньо мина на сантиметри от целта.

Второто полувреме започна в същия дух - „Лудогорец” атакуваше масирано. В 52-ата мин Абало опита да копне топката над Вацлик, но вратарят изби в корнер. Последваха три шанса пред Ешпиньо за 3 минути. При центриране топката летеше под гредата, но Вацлик изби. След това стражът отрази и два силни шута на халфа от границата на наказателното поле.

“Лудогорец” почти не излизаше от половината на „Базел”, но не намираше и как да прати топката в мрежата. В 82-ата мин резервата Хамза стреля силно, но покрай вратата. Малко след това отново той стреля отблизо, но Вацлик изби.

Мисиджан също пропусна. И когато не се виждаше как българите ще вкарат, във 2-ата от трите минути добавено време Йордан Минев проби, стреля от над 20 метра, топката тупна коварно и влетя във вратата!

След 10:3 удара във вратата в полза на българите „Лудогорец” дочака историческия миг.

В началото на мача голмайсторът Минев получи жълт картон и пропуска гостуването на „Базел” на 4 ноември.