Изкуствен интелект победи професионални покер играчи

28 февруари 2017 10:49   5723 прочита


Изкуственият интелект Libratus победи четиримa професионални покер играчи. Libratus е разработен в университета Карнеги Мелън, където е бил обучен да играе вариант на Texas Hold Em. Интересен факт е, че учените не са обяснили на Libratus как да играе покер, те са му дали правилата на играта и са го оставили да се учи сам. Програмата играла на произволен принцип, но след трилион изиграни ръце, започнала да прецизира подхода си, за да открие и приложи печеливша стратегия.

В турнирът, който продължи 20 дни участваха четирима от най-добрите покер играчи на Texas Holdem в света. По време на турнира, в питсбъргското казино "Rivers”, четиримата играчи - Джими Чу, Донг Ким, Даниел Маколи и Джейсън Лес прекараха по 11 часа на ден в опит да победят Libratus. Играта продължи повече от 200 часа и се гледа от хиляди хора в 151 страни. Победата идва близо две години, след като подобна програма наречена Claudico загуби почти три четвърти от един милион долара в чипове в покер състезание. Libratus, обаче, спечели убедително с повече от $ 1,7 милиона чипа.

В края на всяка нощ в Rivers, Лес и неговите колеги покер професионалисти обсъждали и анализирали събитията от изминалия ден в търсене на слабостите на Libratus. В началото на месеца, те се будели всяка сутрин оптимисти, че имали някои нови трикове. "Имаше специфични пробойни в играта на Libratus, които ние идентифицирахме през първите няколко дни", каза Лес. "Ние ги нападaхме и нападахме, а сега тях ги няма." Това е така, защото Libratus също анализирал и правел корекции. През деня, програмата разделяла своята изчислителна мощност между разиграването на картите пред него и както Сандхолм го описва- "непрекъснато подобряване на стратегията." През нощта, програмата се фокусирала изцяло върху стратегията си, като използвала 600 възли на суперкомпютъра, което е равно на около 3,330 висок клас Macbooks работещи в тандем.

Въпреки, че програми с изкуствен интелект триумфираха над хората в игри като шах в миналото, способността им да бият хората на покер е съвсем различна.

Игри като шах са това, което програмистите наричат перфектни информационни игри, където програмата трябва да търси измежду редица възможни варианта и да изберете най-добрия ход. Покерът, от друга страна, е непълна информационна игра, където картите на противника не са известни. Това налага програмата да подходи, както човек би играл.Тъй като играта не зависи само от скритите и все още неразиграни карти, но и от начина, по покер противникът е играл, програмата няма как да подхоти, както при шах и подобните му перфектни информационни игри

"На високо ниво това означава, че сме доказали способността на изкуствения интелект да използва стратегическо мислене и да надминава това на хората," казва професорът по компютърни науки Томас Сандхолм, създател на "Libratus" по време на пресконференцията след победата на изкуствения интелект.

В началото на януари, изследователи от Университета на Алберта представиха научен труд за техен изкуствен интелект наречен DeepStack, който е победил 11 професионални покер играчи. Дали DeepStack може да победи Libratus е въпрос на дебат. Сандхолм казва, че професионалистите, които са играли срещу неговия бот са по-добри от тези, които DeepStack е победил. Майкъл Боулинг, ръководител на компютърната програма в Алберта, признава, че това е вярно. Но той поставя въпроса, дали хората са на върха на възможностите си, когато играят непрекъснато в продължение на почти месец.

А какво мислят от покер индустрията за победата на изкуствения интелект над хората?

DeepStack и Libratus играят необичайна версия на покер. Компютрите се изправят срещу един-единствен противник, а не срещу група от играчи. Броят на чиповете,които всеки играч държи, се нулира след всяка ръка, елиминирайки сложната психологическа игра, чрез която играчите с повече чипове сплашват играчи с по-малко, като ги принуждава да правят големи залози. Ерик Холрейзър, говорител на PokerStars, водещата онлайн покер платформа в света, каза, че това ограничава всяка заплаха, която изкусвеният интелект може да представлява за покер индустрията. "Докато на опростено ниво ботът може и да имитира покер играта, той все още е далеч, много далеч от реалността на това, което се случва на масата", казва той.


Още за: покер   пари   късмет   Още от: Бизнес

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар